
Hrvatski narod s posebnim pijetetom prisjeća se danas vukovarskih žrtava u Domovinskom ratu i otpora koji je prema okupatorskim snagama pružen u gradu heroju.
Program obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.- 2015. započeo je sinoć paljenjem svijeća u Općoj bolnici Vukovar. Današnji program obilježavanja ove tužne obljetnice započinje u jutarnjim satima okupljanjem u krugu vukovarske bolnice odakle će krenuti kolona sjećanja prema Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru.
U spomen na sve poginule i nestale hrvatske branitelje i civilne žrtve Domovinskog rata položiti će se cvijeće i zapaliti svijeće, potom će biti služena i sveta misa.
Prema podacima vukovarske bolnice, od početka bitke za Vukovar do sloma obrane grada 18. studenoga 1991. ubijena su 1624 branitelja i civila, a ranjeno ih je 1219. Nakon okupacije ubijeno je oko 3 600 branitelja i civila.
Grad heroj branilo je više od 1800 pripadnika Zbora narodne garde, dragovoljaca HOS-a te pripadnika policije. Nakon pada Vukovara, grad je u potpunosti razrušen, a nad braniteljima i civilima su počinjeni brojni zločini, a za mnoge od njih, ni nakon 24 godine još uvijek nitko nije dogovarao. Nakon okupacije ubijeno je oko 3 600 branitelja i civila, u logore je odvedeno nekoliko tisuća, a oko 22 tisuće Hrvata je protjerano iz svojih domova.
U programu obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara sudjeluje i izaslanstvo Grada Šibenika, a u poslijepodnevnim satima u Šibeniku, na Trgu palih branitelja Domovinskog rata, bit će zapljene svijeće u spomen na žrtvu Vukovara.
U organizaciji časnih sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskog bit će zapaljene i svijeće duž Vukovarske ulice.
Objavljeno: 18.11.2015, 09:15h