Službene stranice Grada Šibenika
A Podcrtaj linkove  
Grad Šibenik službene stranice

šibenik.hr

Idi na naslovnicu
Otvori sitemap
Zatvori sitemap

Gradska četvrt Baldekin I

Gradska četvrt Baldekin II - Škopinac

Gradska četvrt Baldekin III

Gradska četvrt Crnica

Gradska četvrt Građa

Gradska četvrt Jadrija

Gradska četvrt Mandalina

Gradska četvrt Meterize

Gradska četvrt Plišac

Gradska četvrt Ražine

Gradska četvrt Ražine Donje

Gradska četvrt Stari Grad

Gradska četvrt Šubićevac

Gradska četvrt Varoš

Gradska četvrt Vidici

Gradska četvrt Zablaće

Mjesni odbor Boraja

Mjesni odbor Brnjica

Mjesni odbor Brodarica

Mjesni odbor Danilo

Mjesni odbor Danilo Biranj

Mjesni odbor Danilo Kraljice

Mjesni odbor Donje Polje

Mjesni odbor Dubrava kod Šibenika

Mjesni odbor Goriš

Mjesni odbor Grebaštica Donja

Mjesni odbor Grebaštica Gornja

Mjesni odbor Jadrtovac

Mjesni odbor Kaprije

Mjesni odbor Konjevrate

Mjesni odbor Krapanj

Mjesni odbor Lepenica

Mjesni odbor Lozovac

Mjesni odbor Mravnica

Mjesni odbor Perković

Mjesni odbor Podine

Mjesni odbor Raslina

Mjesni odbor Sitno Donje

Mjesni odbor Slivno

Mjesni odbor Vrpolje

Mjesni odbor Vrsno

Mjesni odbor Žaborić

Mjesni odbor Zaton

Mjesni odbor Žirje

Mjesni odbor Zlarin

SLUŽBENE STRANICE
GRADA ŠIBENIKA

116. obljetnica električne javne rasvjete u Šibeniku

116. obljetnica električne javne rasvjete u Šibeniku

 

 

Sinoć je na Trgu Republike Hrvatske, u nazočnosti brojnih Šibenčana ali i turista, obilježena 116.obljetnica električne javne rasvjete u Šibeniku po tzv. Teslinom principu, čime je Šibenik jedan od prvih gradova u svijetu koji je uveo moderni elektroenergetski sustav. Hrvatski i šibenski sustav na rijeci Krki  proradio je samo dva dana  nakon najpoznatije i prve svjetske hidroelektrane velike snage – Niagara Falls. To  je dokaz da su u Hrvatsku prodirale i kultura i tehnika i da smo  prije više od stotinu godina bili napredni dio Europe i svijeta, jer su spomenuta dostignuća ostvarena u elektrotehnici  u to doba bila potpuna novost.

Uoči prigodnog programa udruge Kulturna Alternativa Mladih Hram iz Splita, koji su izvesli svjetlosni performans moving headovima i skenerima, uz glazbenu pratnju, gradonačelnik dr. Ante Županović podsjetio je na važnost ove obljetnice koju će Grad Šibenik, zajedno sa svojom Turističkom zajednicom obilježavati svake godine. Gradonačelnik je posebno zahvalio članovima obitelji slavnog šibenskog gradonačelnika Ante Šupuka što su se i ove godine pridružili skromnoj, ali za nas svakako važnoj obljetnici.

Godine 1895., 28. dana kolovoza ostvaren je prvi izmjenični elektroenergetski sustav , koji je obuhvatio proizvodnju električne energije u Hidroelektrani Krka na slapovima rijeke Krke, zatim prijenos električne energije do Šibenika dvofaznim dalekovodima te distribuciju struje razdjelnom mrežom po gradu za potrebe javne rasvjete. Bio je to prvi pravi, cjeloviti i tada suvremeni elektroenergetski sustav. Hidroelektrana Krka bila je prva javna hidrocentrala u Hrvatskoj, koja je proradila primjenom sustava izmjeničnih struja.Šibenik je polovicom 19. stoljeća bio na rubu europskih, ali i hrvatskih društvenih i gospodarskih zbivanja. Najveći industrijski pogon bio je u to vrijeme prvi parni mlin u Dalmaciji; dominirali su tradicionalni zanati i trgovina. No zahvaljujući hrabrosti i vizionarstvu šibenskog gradonačelnika i dalmatinskog zastupnika u carevinskom vijeću u Beču, Ante Šupuka, te šibenskog inženjera i gradskog vijećnika, Vjekoslava pl. Meichsnera, koji su za svoje doba bili vrlo napredni i utjecajni ljudi,izgrađen je sustav proizvodnje, prijenosa i distribucije električne energije.

Nova energetska podloga omogućila je upotrebu električnih strojeva, stvorila praktične pretpostavke gospodarskom razvoju, a električnaenergija otvorila je put modernom Šibeniku novoga doba.  

Zamisao o gradnji hidroelektrane na slapovima buka na rijeci Krki krenula je, dakle, od gradskog inženjera Vjekoslava Meichsnera, te šibenskog gradonačelnika Ante Šupuka i njegovog sina Marka. Poticaj takvoj zamisli svakako je bila velika elektrotehnička izložba u Frankfurtu na Majni 1891.godine, na kojoj na kojoj je uspješno ostvaren prijenos električne energije izmjeničnom strujom na veliku udaljenost. Već početkom 1893. Meichsner je pripremio sve nacrte i dokumente za gradnju hidroelektrane, dalekovoda i razdjelne mreže u Šibeniku. Šupuk je ustupio svoje čestice u donjem lijevom dijelu buka, nakon čega utemeljili su tvrtku za „obrtnu proizvodnju munjiva“. Gradnja HE Krka počela je 22.ožujka 1894. A postrojenja su samo 16 mjeseci kasnije poslala u mrežu prve kilowatsate električne energije. Već početkom listopada 1895. Šibenik je, napisali su suvremenici tih događaja, svijetlio poput Betlehema. Novo doba je počelo, a Ante Šupuk ostao u povijesti zabilježen kao najdominantnija osoba političkog i gospodarskog života Šibenika u 19. stoljeću.

  Objavljeno: 29.08.2011, 12:09h