
Gradonačelnik Šibenika dr. Ante Županović održao je danas konferenciju za novinare na kojoj se osvrnuo na nekorektno postupanje Županije kroz neuvažavanje primjedbi Grada Šibenika u postupku donošenja Prostornog plana Šibensko-kninske županije.
Naime, kako je pojasnio gradonačelnik, u tijeku je priprema prijedloga III. Izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Grada Šibenika prilikom čega se, među ostalim prijedlozima, razmatra i onaj trgovačkog društva Batolit d.o.o. da se odredi lokacija eksploatacijskog polja arhitektonskog kamena „Kršine“ od cca 16 ha. Navedene izmjene imaju uporište u Prostornom planu Šibensko Kninske Županije gdje je za to područje određena zona istražnog područja od preko 100 ha. Budući da su u tijeku III Izmjene i dopune Prostornog plana uređenja Šibensko Kninske Županije, kojim se, nažalost, predlaže ukidanje istražnog polja „Kršine“, Grad Šibenik je u nekoliko navrata, unutar zakonom predviđenih rokova, zatražio da se predmetno istražno polje kvalificira kao eksploatacijsko ili da se zadrži kao istražno polje.
„Ovaj najnoviji čin neuvažavanja prava jedinice lokalne samouprave da upravlja svojim prostorom, prije svega u ime i za interes svojih građana, slučaj je istražnog polja Kršine koje se nalazi u neposrednoj blizini industrijske zone PODI. Trgovačko društvo Batolit pokrenulo je projekt izgradnje tvornice za preradu arhitektonsko-građevinskog kamena u Gospodarskoj zoni Podi. Za izgradnju tvornice trgovačko društvo Batolit pribavilo je svu potrebnu dokumentaciju za gradnju. Pored postojećih tridesetoro zaposlenih, u perspektivi otvaranja tvornice i kamenoloma u Kršinama osiguralo bi se otvaranje dodatnih 40-ak radnih mjesta za žitelje Grada, pa time i Županije, što je u vremenima u kojima živimo značajan podatak.“, kazao je gradonačelnik te još jednom upozorio na nekorektno ponašanje Županije u odnosu na Grad općenito:
„Županija je ta koja bi trebala koordinirati, ukazivati na eventualne zakonske nepravilnosti, a nikako kočiti razvoj svoga središta i njegovih, a time i svojih, žitelja. Kada govorimo o razvojnim projektima i programima ona bi trebala biti dodatna potpora našim nastojanjima da osnažimo Šibenik i njegovo gospodarstvo, ali nažalost, i na ovom slučaju vidimo da je politika iznad razvojnih interesa. Takav način ponašanja je nedopustiv i vodi k zaoštravanju naših odnosa i mi nećemo stajati skršenih ruku, nego ćemo braniti Šibenik i interese Šibenčana. „, kazao je gradonačelnik, te apelirao na vijećnike županijske skupštine da na sutrašnjoj sjednici podrže razvoj svoga središta i njegovih građana.
Osvrnuo se i na način upravljanja pomorskim dobrom u Šibeniku „Čak i postojeća zakonska regulativa omogućava da se upravljanje pomorskim dobrom prenese na jedinice lokalne samouprave, no naša županija i u ovom segmentu poništava pravo lokalne vlasti i lokalnog stanovništva da upravljaju jednim tako važnim resursom. „Šibenik ima svoju Strategiju razvoja, koju su izrađivali i struka i građani zajedno i upravo u tom dokumentu obalna crta je polazište većine razvojnih potencijala grada. Nažalost i ovdje netko drugi upravlja onim što pripada domicilnom stanovništvu. Kao primjer ću navesti samo da u Upravnom vijeću Županijske lučke uprave nema predstavnika Grada Šibenika, tako da nemamo niti informaciju kako se i s kime upravlja šibenskim pomorskim dobrom.“, naglasio je gradonačelnik.
Objavljeno: 14.06.2012, 12:43h