Službene stranice Grada Šibenika
A Podcrtaj linkove  
Grad Šibenik službene stranice

šibenik.hr

Idi na naslovnicu
Otvori sitemap
Zatvori sitemap
SLUŽBENE STRANICE
GRADA ŠIBENIKA

Institut Ruđer Bošković: Banj pogodan za plažu

Institut Ruđer Bošković: Banj pogodan za plažu

 

 

Dana 26. ožujka 2012 godine u organizaciji „Šibenskog građanskog foruma“ održana je tiskovna konferencija na temu kvalitete mora na budućoj plaži Banj u Šibeniku. Obzirom da je na konferenciji dovedena u pitanje vjerodostojnost studije stanja okoliša na području buduće plaže, koju je Institut Ruđer Bošković izradio za potrebe naručitelja Grada Šibenika, iznosimo sljedeće činjenice:

U travnju 2011. godine za potrebe naručitelja, a u svrhu uređenja buduće plaže na Banju, Šibenik, Zavod za istraživanje mora i okoliša (ZIMO) IRB-a izradio je studiju pod nazivom: „

Elaborat stanja okoliša na području buduće plaže na području bivše tvornice elektroda i ferolegura u Šibeniku (TEF)“. Elaborat sadrži: Kemijsku analizu koncentracija ekotoksičnih metala u vodenom stupcu; Geokemijsku analizu masenih udjela metala u sedimentu; Reaktivaciju metala iz sedimenata; Analizu radioaktivnosti tla i sedimenta; Popis životnih zajednica morskog dna.

Temeljem rezultata uzorkovanja vode i sedimenta na šest mjesta te uzorkovanja tla na dva mjesta duž područja Crnice zaključeno je da izmjerene koncentracije metala u vodi ne predstavljaju prijetnju za živi svijet estuarija rijeke Krke, kao ni za buduće kupače. Maseni udjeli nekih metala u sedimentu mogu izazvati negativne efekte za živi svijet morskog dna, ali ne bi izazvali negativne efekte kod ljudi. Prilikom nasipanja buduće plaže ti metali bi dospjeli u dublju zonu sedimenta i tako bi uglavnom prestao njihov negativni efekt na živi svijet. Rezultati dobiveni eksperimentom remobilizacije metala u sedimentu upućuju na to da metali oslobođeni iz površinskog sedimenta ne predstavljaju značajno opterećenje vodenog sloja iznad sedimenta te da se ne očekuje stalni porast njihove koncentracije u vodenom stupcu koji bi imao štetne posljedice. Na temelju mjerenja aktivnosti radionuklida u tlu i sedimentu možemo zaključiti da one ne predstavljaju prepreku formiranja plaže na obalnom dijelu području bivše Tvornice elektroda i ferolegura u Šibeniku (TEF). Vizualnim pregledom morskog dna i analizom njegovih životnih zajednica nije primijećeno da su zakonom zaštićene vrste na istraživanom području na bilo koji način posebno ugrožene.

Sukladno svim provedenim mjerenjima i analizama razvidno je da je područje bivše Tvornice elektroda i ferolegura u Šibeniku (TEF) pogodno za izgradnju plaže.

  Objavljeno: 30.03.2012, 00:00h