Službene stranice Grada Šibenika
A Podcrtaj linkove  
Grad Šibenik službene stranice

šibenik.hr

Idi na naslovnicu
Otvori sitemap
Zatvori sitemap
SLUŽBENE STRANICE
GRADA ŠIBENIKA

Institut Ruđer Bošković potvrdio još jednom: plaža Banj pogodna za kupanje

Institut Ruđer Bošković potvrdio još jednom: plaža Banj pogodna za kupanje

 

 

„Ovim putem Vas želim obavijestiti da Institut Ruđer Bošković osuđuje i u potpunosti se ograđuje od svih izjava dr. Mihelčića, koje u pitanje dovode kredibilitet studije pod nazivom: „Elaborat stanja okoliša na području buduće plaže na području bivše tvornice elektroda i ferolegura u Šibeniku (TEF)“, koju je Institut Ruđer Bošković u travnju 2011. godine izradio za naručitelja Grad Šibenik. Obzirom da dr. Goran Mihelčić nije sudjelovao u izradi studije nije kompetentan o njoj raspravljati. Također, utvrđeno je da dr. Mihelčić u medijima nastupa kao vijećnik Šibenskog gradskog foruma, a ne kao zaposlenik Instituta. „, stoji u pismu koje je dr. sc. Marin Roje, v.d. ravnatelj Instituta Ruđer Bošković, uputio gradonačelniku Županoviću.

Naime, nakon medijskih istupa dr.sc. Mihelčića gradonačelnik je tražio kako od dosadašnje ravnateljice dr.sc. Ramljak, tako i od v.d. ravnatelja Roje, očitovanje odnosno službeni stav Instituta s obzirom na osporavanje Elaborata. „Grad Šibenik je, prije negoli je započeo izradu dokumentacije, naručio i platio IRB-u izradu elaborata o kakvoći mora na spomenutoj lokaciji i kada je elaborat potvrdio da je ona pogodna za kupanje, krenuo je ozbiljno s projektom.  Dosada su izdvojena i značajna  proračunska sredstva Grada Šibenika za idejni i izvedbeni projekt, za izradu troškovnika, a pred nama je i potpisivanje ugovora za početak I faze radova na plaži. „, stoji u pismu gradonačelnika.

Dr.sc.Roje nadalje ističe kako je elaborat pokazao da je sukladno svim provedenim mjerenjima i analizama razvidno da je područje bivše Tvornice elektroda i ferolegura u Šibeniku (TEF) pogodno za izgradnju plaže.

„Temeljem rezultata uzorkovanja vode i sedimenta na šest mjesta te uzorkovanja tla na dva mjesta duž područja Crnice zaključeno da izmjerene koncentracije metala u vodi ne predstavljaju prijetnju za živi svijet estuarija rijeke Krke, kao ni za buduće kupače. Maseni udjeli nekih metala u sedimentu mogu izazvati negativne efekte za živi svijet morskog dna, ali ne bi izazvali negativne efekte kod ljudi. Prilikom nasipanja buduće plaže ti metali bi dospjeli u dublju zonu sedimenta i tako bi uglavnom prestao njihov negativni efekt na živi svijet. Rezultati dobiveni eksperimentom remobilizacije metala u sedimentu upućuju na to da metali oslobođeni iz površinskog sedimenta ne predstavljaju značajno opterećenje vodenog sloja iznad sedimenta te da se ne očekuje stalni porast njihove koncentracije u vodenom stupcu koji bi imao štetne posljedice.  Na temelju mjerenja aktivnosti radionuklida u tlu i sedimentu može se zaključiti da one ne predstavljaju prepreku formiranja plaže na obalnom dijelu području bivše Tvornice elektroda i ferolegura u Šibeniku (TEF). Vizualnim pregledom morskog dna i analizom njegovih životnih zajednica nije primijećeno da su zakonom zaštićene vrste na istraživanom području na bilo koji način posebno ugrožene. „, navodi dr.sc. Roje.

  Objavljeno: 16.04.2012, 00:00h