Službene stranice Grada Šibenika
A Podcrtaj linkove  
Grad Šibenik službene stranice

šibenik.hr

Idi na naslovnicu
Otvori sitemap
Zatvori sitemap

Gradska četvrt Baldekin I

Gradska četvrt Baldekin II - Škopinac

Gradska četvrt Baldekin III

Gradska četvrt Crnica

Gradska četvrt Građa

Gradska četvrt Jadrija

Gradska četvrt Mandalina

Gradska četvrt Meterize

Gradska četvrt Plišac

Gradska četvrt Ražine

Gradska četvrt Ražine Donje

Gradska četvrt Stari Grad

Gradska četvrt Šubićevac

Gradska četvrt Varoš

Gradska četvrt Vidici

Gradska četvrt Zablaće

Mjesni odbor Boraja

Mjesni odbor Brnjica

Mjesni odbor Brodarica

Mjesni odbor Danilo

Mjesni odbor Danilo Biranj

Mjesni odbor Danilo Kraljice

Mjesni odbor Donje Polje

Mjesni odbor Dubrava kod Šibenika

Mjesni odbor Goriš

Mjesni odbor Grebaštica Donja

Mjesni odbor Grebaštica Gornja

Mjesni odbor Jadrtovac

Mjesni odbor Kaprije

Mjesni odbor Konjevrate

Mjesni odbor Krapanj

Mjesni odbor Lepenica

Mjesni odbor Lozovac

Mjesni odbor Mravnica

Mjesni odbor Perković

Mjesni odbor Podine

Mjesni odbor Raslina

Mjesni odbor Sitno Donje

Mjesni odbor Slivno

Mjesni odbor Vrpolje

Mjesni odbor Vrsno

Mjesni odbor Žaborić

Mjesni odbor Zaton

Mjesni odbor Žirje

Mjesni odbor Zlarin

SLUŽBENE STRANICE
GRADA ŠIBENIKA

Na današnji dan rođen Vice Vukov

Na današnji dan rođen Vice Vukov

 

 

Na današnji dan 03. kolovoza 1936. u Šibeniku je rođen Vice Vukov, legenda hrvatske estrade, čiji će trag u hrvatskoj kulturi ostati zapisan „zlatnim slovima“.

Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu stekao je titulu profesora filozofije te talijanskog jezika i književnosti, a završio je i Institut za visoke međunarodne studije u Parizu. Na Opatijskom festivalu iste godine sa pjesmom „Mirno teku rijeke“, osvaja prvo mjesto i gotovo preko noći postaje najpoznatiji pjevač u tadašnjoj Jugoslaviji. 60-ih i početkom 70-ih godina prošlog stoljeća, osvajao je sve najvažnije hrvatske festivale, a bivšu Jugoslaviju je dva puta predstavljao na natjecanjima za pjesmu Eurovizije. Čuvene pjesme poput „Tvoja zemlja“, „Bokeljska noć“, „Pismo ćali“, „Dalmatinska elegija“, „Stavi svjetiljku u prozor“, „Dobro mi došel prijatelj“, „Suza za zagorske brege“ i brojne druge na neki su način postale narodna baština.
No, na vrhuncu karijere u vrijeme Hrvatskog proljeća 1971. Vice Vukov je završio na „crnoj listi“ pedesetorice najistaknutijih ličnosti iz hrvatskog masovnog pokreta, zajedno s Franjom Tuđmanom, Đodanom, Jonkeom, Veselicom i drugima. 1972. za velikog vala uhićenja sudionika Hrvatskog proljeća Vukov se je nalazio na turneji po Australiji i u strahu da će biti proganjan od vlasti, ne vraća se u Jugoslaviju, već odlazi u Francusku u Pariz gdje je boravio 4 godine i diplomirao na Institutu za visoke međunarodne studije u okviru Sveučilišta prava, ekonomije i društvenih znanosti.
U Zagreb se iz Pariza vratio 1976., ali iako je dobio posao u Nakladnom zavodu Matice Hrvatske nastupi su mu bili onemogućeni sve do 1989.

1999. postaje član Gradskog savjeta Socijaldemokratske Partije Hrvatske. 2001. imenovan je za veleposlanika Republike Hrvatske u Švicarskoj, a 2003. godine na listi SDP-a ulazi u Hrvatski sabor kao nezavisni zastupnik. U studenom 2005. u zgradi Hrvatskog sabora nezgodno se spotaknuo na stepenicama i pao, pri čemu zadobiva teške ozljede glave.

Bio je hospitaliziran i podvrgnut operaciji nakon koje je pao u komu, a 24. rujna 2008. godine nakon 34 mjeseca borbe za život, preminuo je u Specijalnoj bolnici za plućne bolesti u Rockfellerovoj ulici u Zagrebu, u 72 godini života. Vice Vukov je otac dvoje djece, Emila (1962) i Ivane (1978) i suprug Diane (1938), s kojom je bio u braku od 1961. godine.

  Objavljeno: 03.08.2017, 08:57h