Službene stranice Grada Šibenika
A Podcrtaj linkove  
Grad Šibenik službene stranice

šibenik.hr

Idi na naslovnicu
Otvori sitemap
Zatvori sitemap

Gradska četvrt Baldekin I

Gradska četvrt Baldekin II - Škopinac

Gradska četvrt Baldekin III

Gradska četvrt Crnica

Gradska četvrt Građa

Gradska četvrt Jadrija

Gradska četvrt Mandalina

Gradska četvrt Meterize

Gradska četvrt Plišac

Gradska četvrt Ražine

Gradska četvrt Ražine Donje

Gradska četvrt Stari Grad

Gradska četvrt Šubićevac

Gradska četvrt Varoš

Gradska četvrt Vidici

Gradska četvrt Zablaće

Mjesni odbor Boraja

Mjesni odbor Brnjica

Mjesni odbor Brodarica

Mjesni odbor Danilo

Mjesni odbor Danilo Biranj

Mjesni odbor Danilo Kraljice

Mjesni odbor Donje Polje

Mjesni odbor Dubrava kod Šibenika

Mjesni odbor Goriš

Mjesni odbor Grebaštica Donja

Mjesni odbor Grebaštica Gornja

Mjesni odbor Jadrtovac

Mjesni odbor Kaprije

Mjesni odbor Konjevrate

Mjesni odbor Krapanj

Mjesni odbor Lepenica

Mjesni odbor Lozovac

Mjesni odbor Mravnica

Mjesni odbor Perković

Mjesni odbor Podine

Mjesni odbor Raslina

Mjesni odbor Sitno Donje

Mjesni odbor Slivno

Mjesni odbor Vrpolje

Mjesni odbor Vrsno

Mjesni odbor Žaborić

Mjesni odbor Zaton

Mjesni odbor Žirje

Mjesni odbor Zlarin

SLUŽBENE STRANICE
GRADA ŠIBENIKA

Oblikovano idejno rješenje česme za pitku vodu na javnim površinama u Šibeniku

Oblikovano idejno rješenje česme za pitku vodu na javnim površinama u Šibeniku

 

 

Dovršeno je idejno rješenje te izvedbeni projekt za česmu za pitku vodu za javne površine u Šibeniku, a autor produkt dizajna je Ante Filipović Grčić. Česma ima tri načina za pijenje/punjenje vode te zadovoljava najviše higijenske standarde. Visoko je ekološki učinkovit proizvod, a u vizuri gradskih ulica gotovo je neutralan. Isti visoki standardi higijene primjenjuju se i za kućne ljubimce, dizajnirajući posebni dovod svježe i čiste vode samo za njih.

Ovim projektom Grad Šibenik kroz funkcionalan i vizualno atraktivan objekt dobiva i suptilnu reminiscenciju na „Amor d’cani“ kamene posude u šibenskoj Kalelargi, kojima su naši preci također iskazali poštivanje i brigu prema životinjama.

Vizualno atraktivna forma skriva solidnu čeličnu konstrukciju industrijski proizvedenih gotovih cijevi različitih profila. Lagano zakrivljena forma i blage linije koje se dobivaju spajanjem (zavarivanjem i vijcima) podilaze vodi kao glavnom elementu. Trodimenzionalni objekt česme minimalističkog je oblikovanja na prvi pogled, dok dubljom analizom otkrivamo duboko promišljeni kreativni rad.

Grad Šibenik i kroz ovaj „jednostavan“ korak u uređenju javnih površina, traži „drugačiji“ suvremeni proizvod, u skladu s vizijom grada kao prostora inovacije, održivosti i napretka. Postavljanjem dizajna urbanih objekata na visoku razinu, Šibenik se izdvaja kako u svom okruženju, tako i šire.

Idući korak je izrada prototipa tijekom kojeg će se dodatno razraditi dokumentacija i troškovnik, a potom slijedi postupak nabave te proizvodnja i ugradnja 10 slavina na javnim površinama.

Riječ je o dijelu projekta „Prevencija, sanacija i edukacija o posljedicama klimatskih promjena“, koji financira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a u njemu su dvije projektne aktivnosti: prvi je izrada plana zaštite od suše i upravljanja vodom u poljoprivredi za Grad Šibenik, a drugi je jačanje zelene infrastrukture kroz koji se, uz postavljanje javnih slavina, uređuje park Rasadnik.

Jačanje zelene infrastrukture izdvojena je adaptacijska mjera SECAP-a za Grad Šibenik čiji je cilj smanjenje efekta urbanog toplinskog otoka i poboljšanje klimatskih uvjeta u Gradu. Između ostalog, mjera predviđa poboljšanje postojećeg ili razvoj novog zelenila na javnim mjestima, očuvanje zelenih dvorišta te osiguranje dostupnosti pitke vode na javnim površinama u Gradu Šibeniku. Stvaranje zelenih oaza, očuvanje i poboljšanje postojećeg zelenila u gradu u skladu je s mjerom 15.7 Zdravstvo koja predviđa jačanje zelene infrastrukture posebice zelenih oaza i osiguravanje dostupnosti pitke vode posebno na javnim mjestima koja zahtijevaju čekanje.

Ukupna vrijednost projekta je 334.295,57 EUR, a Fond sudjeluje s 80 %, odnosno 267.436,46 EUR. Sve projektne aktivnosti trebaju biti realizirane do 21. ožujka 2025. godine.

  Objavljeno: 15.11.2023, 09:11h