
Danas je održana 11. sjednica Odbora za prevenciju kriminaliteta Grada Šibenika na kojoj je bilo riječi o stanju sigurnosti u ugostiteljskim objektima i njihovoj neposrednoj blizini kao i radnom vremenu ugostiteljskih objekata, a u svjetlu brutalnog premlaćivanja mladića koji se nedavno dogodio u krugu noćnog kluba Inside u Šibeniku.
Gradonačelnik je uvodno kazao kako se na sjednicama Odbora često raspravlja o nasilju, posebice među mlađom populacijom; „Ta tema dominira na našim sastancima, no očito nismo bili dovoljno efikasni kada se ovakve stvari događaju u našoj neposrednoj blizini. Upravo u svjetlu ovog posljednjeg, stravičnog slučaja, sazvao sam vas kako bih vas izvijestio o namjeri Grada da dodatno pojača uvjete vlasnicima objekata i lokacija na kojima se okupljaju mladi i to u vidu sigurnosti.
„Nakon razgovora s roditeljima mladića – žrtve uputili smo pitanje i saborskom Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost , jer ne možemo tolerirati ovakvo stanje u gradu. Naime, prema pisanju medija, zaštitarske službe noćnog kluba ispred kojeg se odvijao nemili događaj uopće nisu reagirale, štoviše sprječavale su pozivanje hitne pomoći. Osim ovog događaja, koji je sam po sebi tragičan, sve nas je i zabrinula činjenica da nije riječ o samo jednom izoliranom slučaju. „, kazao je gradonačelnik, te pozvao članove Odbora da predlože, svatko iz svoga resora, što je moguće učiniti, a Grad će zatražiti i pomoć središnje vlasti da nam se ovakvo nešto ne bi ponovilo. „Zdravstveno stanje mladića je bolje, ali pitanje je kakve će biti posljedice i zašto uvijek moramo čekati da se dogodi nešto ovako strašno da bi sustav reagirao?“, pitao se gradonačelnik.
Ivica Kostanić načelnik PUŠKa pozdravio je činjenicu da se na ovu temu razgovara i naglasio kako policija kontinuirano poduzima radnje u vidu kako preventivnog tako i represivnog djelovanja. Također je kazao kako policija vrši konstantni nadzor u odgojno-obrazovnim ustanovama, ali i uz ugostiteljske objekte, jednom riječju okupljališta, posebice mlađe populacije. „Nažalost kod nekih izoliranih slučaja prevencija očito nije dovoljna; u konkretnom slučaju riječ je o mladiću koji je jedan dio života bio žrtva loših obiteljskih uvjeta u kojima je odrastao da bi danas posjedovao debeli dosje kao napadač.“, kazao je Kostanić te najavio pojačani nadzor u akciji Mir i dobro tijekom prosinca, posebice u staroj gradskoj jezgri.
Dogradonačelnik Franko Vidović kaže kako je poznato da su u noćnim klubovima zaštitari zapravo prodavači karata i da video-sustav ne pokriva prostor u krugu parkirališta. „A upravo su to važne pretpostavke za uvođenje reda i sprječavanje ovakvih događaja na kojima ćemo inzistirati. U tom smislu gradonačelnik će donijeti Odluku kojom će noćnim klubovima biti dodatno uvjetovano da imaju licencirane zaštitare i da imaju video-nadzor na širem području u krugu kluba.“, kazao je Vidović.
Predsjednica Prekršajnog suda Dolores Milaković pojasnila je kako se danas svako nasilje, posebice ono s ulice, dovodi pred prekršajni sud, a sankcije su zadane i to su, za maloljetnike, uglavnom odgojne mjere.
Predsjednik Gradskog vijeća Grada Šibenika mr.sc. Goran Grguričin naglasio je problem preventivnog djelovanja fokusirajući se na policiju: „ Problem je vrlo plitka operativna razina policije, što znači da se na terenu ne može kvalitetno djelovati ,jer nedostaje ljudi-operativaca. Hijerarhija, odnosno piramida je okrenuta naopako, a problem je i što je došlo do svojevrsne decentralizacije kada je riječ o brizi o maloljetnicima . „Svi mi, dakle institucije i pojedinci, radimo svoj posao, ali cjelina ne daje rezultate.“, kazao je Grguričin.
Predsjednik Općinskog suda Ljudevit Zoričić predložio je da se, upravo radi izravne povezanosti osoba koje rade na slučajevima-posebice onima kod kojih se ponavljaju počinitelji- formira Pododbor predstavnika državnog odvjetništva, Zavoda za socijalnu skrb, policije, grada, koji bi se onda češće sastajao. Odbor je prijedlog prihvatio te će svaka od navedenih institucija imenovati 1-2 pojedinca koji će ući u Pododbor.
Anela Čulav, v.d. ravnateljica novoosnovanog Zavoda za socijalnu skrb za sjedištem u Šibeniku (s podružnicama u Drnišu i Kninu) napomenula je problem beskućnika kojih je nekoliko u gradu i kojima bi trebalo osigurati smještaj. Dogovoreno je da će se na tu temu sastati Caritas, Grad Šibenik i Zavod za socijalnu skrb kako bi zajednički iznašli rješenje ovog problema.
Objavljeno: 07.12.2011, 00:00h