
Danas je održana 31. Sjednica Gradskog vijeća Grada Šibenika koja je počela, uvijek „vrućim“ aktualnim satom, odnosno vijećničkim pitanjima. Borisa Dragutina (nezavisni vijećnik) i je zanimao status Trgovačkog suda u Šibeniku s obzirom na napise u medijima oko mogućeg potpunog gašenja i potpunog preseljenja u Zadar. Gradonačelnik je pojasnio kako je na sastanku s ministrom Orstaom Miljenićem dogovoreno da se nikakve reorganizacije Trgovačkog suda u Šibeniku neće provoditi bez dogovora s lokalnom zajednicom, te kako sve službe ostaju raditi u Šibeniku do konačne reorganizacije cijelog sustava u okviru regionalizacije koja nam predstoji.
Tomislav Ninić (HDZ) se osvrnuo na sporost u dinamici izgradnje vodoopskrbnog sustava Boraja; podsjetio je kako je bivša gradska vlast osigurala sredstva za ovaj važan projekt, te kako ga ova vlast nije dovršila, iako je obećala a danas svega tri kuće u Iličičima imaju vodu. Zamjenik gradonačelnika Franko Vidović je podsjetio kako je HDZ 15 godina dovodio vodu u Boraju i samo je na toj želji i ostao; „Niti jedan zaselak Šibenika neće biti bez vode i to je naša misija. Svima je poznato kako se program Hrvatskih voda provodi i planira i tu nema veze tko je lijevi, a tko desni, a mi iz Boraje imamo upravo suprotne poruke. „
Ante Gašperov-Čače (Nezavisni vijećnik) ima primjedbu na preopsežnost Dnevnog reda i činjenicu da se o izvješćima poduzeća raspravlja tek pri kraju, a riječ je o vrlo ozbiljnim temama.
Skrenuo je pozornost i na Ulicu Zapadna magistrala (na kojoj je znak 3,5t) da se prometno riješi zbog problema skretanja, našto je dogradonačelnik Vidović kazao kako će se taj problem morati riješiti zajedno s prometnom strukom i nadležnim službama-Hrvatskim cestama.
Što se tiče plaže Banj Gašperov-Čače (nezavisni vijećnik) nema ništa protiv, čak mu je i žao da ona ne proteže sve do mosta, ali pita kakav je situacija s povratom državne imovne na području Grada. Dogradonačelnik Vidović najavljuje skoru konferenciju za novinare na kojoj će obznaniti koje je vojne objekte Republika Hrvatska prepustila Gradu Šibeniku, a prema informacijama s kojima raspolaže, aktualna Vlada je odluke već donijela.
Jagodu Sabljić (nezavisna vijećnica) zanima dokle se došlo s Poticanom stanogradnjom, te joj je pročelnik Ivica Živković pojasnio kako se projekt mijenja dinamički na dnevnoj bazi. „Upravo rješavamo pristupnu cestu parceli, potpisali smo Predugovor s APN-om, tako da smo zadovoljni dinamikom radova.“ , kazao je Živković. Vijećnica je spomenula i ovrhe FINA-e; te apelira na saborske zastupnike da pokrenu raspravu na temu ovrha koje su nepravedne. Dogradonačelnik Franko Vidović je podsjetio da je Sabor na prvoj sjednici stavio van snage tada važeći ovršni zakon; „Vremena su teška, zakoni su takvi kakvi jesu i moraju se poštivati.“, kazao je Vidović.
Novica Ljubičić (HDZ) pita da li će škola Meterize prihvatiti učenike najesen, odnosno do početka školske godine 2012/2013. Živana Podrug je pojasnila kako će OŠ Meterize kao ustanova početi s radom do toga datuma, ali samo useljenje učenika i nastavnika će pričekati; „Došlo je do nepredviđenih zastoja radova, jer je izvođač upao u probleme s bankom koja ga je pratila, Škola će početi s radom u prostorijama u OŠ Petra Krešimira IV, ali do kraja rujna očekujemo da će preseliti u novu školu na Meterize.“, pojasnila je Podrug.
Obilaskom Gradske četvrti razgovaralo se o mogućnosti semaforiziranog prijelaza djece iz Jurasa zbog pristupa školi, no tu treba struka reći da li demafor, da li pothodnik, a nogostup će Grad Šibenika isfinancirati.
Anita Jakšić (SDP) pita kada će projekt ljetne pozornice biti dovršen; a gradonačelnik joj pojašnjava kako sve ide svojim tijekom, natječaj je raspisan i otvoren do 7. kolovoza, nakon kojeg kreću radovi. Na pitanje iste vijećnice o novim lokacijama za podzemne kontejnere dobiva odgovor kako je Grad Šibenik raspisao natječaj (sutra je otvaranje ponuda) za lokaciju kod groblja sv. Ane, kod Peškarije i parkinga u Docu.
Tomislav Jukić pita što je s GUP-om, s obzirom da je aktualna vlast najavljivala kako će ovaj strateški dokument biti donešen, a evo bliži se kraj mandata a GUP se ne nazire..“Možemo li uskoro očekivati GUP u konačnoj verziji?“, pita Jukić. Drugo njegovo pitanje odnosi se na loše stanje u kojem se nalazi dječje igralište u gradskoj četvrt Vidici; igralište je u mraku, igralište je devastirano… Gradonačelnik odgovara kako, što se tiče GUP-a, priča ne počinje prije 3 godine, već skoro 10-ak godina unazad. „GUP je u finalnoj fazi; ima određenih problema, nesporazuma, ali nadam se da će prijedlog novog GUP-a biti na klupama na idućoj sjednici.“, kazao je gradonačelnik. „Što se tiče dječjih igrališta, mi kontinuirano ulažemo u javne površine za tu namjenu, ali devastacija je nažalost nešto protiv čega se borimo u cijelome gradu;; pogledat ćemo igralište na Vidicima i vidjeti što se da popraviti , kao i na drugim igralištima diljem Šibenika.“, kazao je gradonačelnik.
Ante Rakić , u ime mještana Njivica, pita što je s novim ulazom u Njivice i prometnim rješenjem s kojim neki građani nisu zadovoljni; a podsjeća na obećanje aktualne vlasti kako će se ići u izradu novog DPU-a. Dogradonačelnik Franko Vidović pojašnjava na činjenicu da će DPU biti upravo tema Gradskog vijeća, a što se tiče stanovnika Njivica kaže: „Neke sporne situacije na terenu smo uspješno riješili u kontaktu s policijom, projektantima. Ljudima se maksimalno izašlo ususret iako neki i nisu imali prava nato (nisu imali potrebne dozvole za objekte), a mišljenja sam da je trenutno rješenje zadovoljavajuće.“, kazao je Vidović.
Emil Guberina pita što je s rješavanjem problema zemljišta TEF-a s obzirom na opterećenja, odnosno duga prema INA-i i RH, koji bi se, kako se da čuti od izvršne vlasti, pretvorilo u vlasničke udjele, a što je u suprotnosti sa Zaključcima o promicanju interesa Grada Šibenika koje je usvojilo ovo Gradsko vijeće. Gradonačelnik podsjeća kako je, u vrijeme gašenja TEF-a, tadašnja vlast propustila učiniti određene radnje; „Treba biti realan i ja moji zamjenici stojimo čvrsto na zemlji i ono što je loše odrađeno za mojih prethodnika nastojat ćemo ispraviti s novom Vadom i resornim ministarstvima.“, kazao je gradonačelnik. Emil Guberina zahvaljuje na odgovoru ali kaže kako je Šibenik dao ovoj zemlji puno više nego što zauzvrat traži, te smatra kako bi u razgovorima s Vladom RH trebali zauzeti oštriji stav kada su hipoteke u pitanju.
Tonći Radnić (HDZ) pita što je s rasvjetom na šetnici Pekovac, na kojoj preko 70% rasvjetnih tijela ne svijetli. „Devastacija ne može služiti kao izgovor da javna rasvjeta tamo gotovo tri godine ne radi ne radi i da se tamo događa maloljetnička delinkvencija.“, kaže Radnić. Komunalni pročelnik Josip Živković podsjeća kako je razbijeno kaljeno staklo, ali i ormarić preko kojeg se vrši napajanje, uostalom kao i igralište na Biocima o kojem je bilo danas riječi u sklopu vijećničkih pitanja.. „Nažalost vandalizam u Šibeniku je prevršio svaku mjeru i komunalni odjel ne može više financijski pratiti te svakodnevne popravke. To ne znači da nećemo ulagati u javne površine, ali naprosto devastacija i vandalizam su uzeli maha.“, kazao je Živković.
Branko Belamarić otvara pitanje interpolacije u Docu te pita da li je investitor pokušao uvažiti prijedbe Konzervatorskog odjela MInistarstva kulture u Šibeniku. Gradonačelnik podsjeća da smo svi složni kada treba štititi staru gradsku jezgru; ali u konkretnom slučaju bi volio da se javnost više oglasi.Ovdje se radi o urbicidu i struka me podržava u borbi s betonom u srcu šibenskog kamena. „Ukoliko budemo primorani izdati dozvolu na istu ćemo se žaliti; i dalje ću se boriti jer ovim projektom je definitivno ugrožena šibenska kulturna baština.“, kazao je gradonačelnik.
Na sjednici je primljeno na znanje Izvješće o radu gradonačelnika siječanj 2012.g. – lipanj 2012.g. Doneseni su slijedeći akti: Godišnji obračun Proračuna Grada Šibenika za 2011. Godinu, Odluka o raspodjeli rezultata za 2011. Godinu, Izvješće o izvršenju programa održavanja komunalne infrastrukture na području Grada Šibenika u 2011. Godini, Izvješće o izvršenju programa gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture u 2011. Godini, Izvješće o izvršenju programa javnih potreba u sportu za 2011.godinu, Izvješće o realizaciji javnih potreba u kulturi Grada Šibenika za 2011. Godinu, Izvješće o izvršenju programa zdravstvene zaštite i pomoći socijalno ugroženim, nemoćnim i drugim osobama Grada Šibenika za 2011. Godinu, Odluka o dopuni Odluke o komunalnom redu, Odluka o izmjeni Odluke o komunalnom doprinosu, Odluka o usvajanju Odluke o privremenom uključivanju parkirališta Stjepana Radića (nogostup) u 2. parkirališnu zonu, Odluka o dopuni Odluke o korištenju gradskih parkirališta, Odluka o dopuni djelatnosti Osnovne škole Jurja Dalmatinca, Odluka o povjeravanju poslova javnog prijevoza u linijskom obalnom pomorskom prometu, Odluka o davanju na korištenje brodova za prijevoz putnika i tereta na državnoj liniji Brodarica-Krapanj, Odluka o izradi Urbanističkog plana uređenja zone „Mandalina – Kulina“, Odluka o lokacijama i uvjetima za održavanje javnih skupova i manifestacija na području Grada Šibenika kod kojih, pri održavanju, postoji mogućnost prekoračenja dopuštene razine buke. Prihvaćena si Izvješća o radu s financijskim izvješćem Muzeja Grada Šibenika za 2011. godinu , Gradske knjižnice „Juraj Šižgorić“ Šibenik za 2011. Godinu, Hrvatskog narodnog kazališta u Šibeniku za 2011. Godinu, Javne ustanove Športski objekti Šibenik, Javne vatrogasne postrojbe grada Šibenika za 2011. godinu, Galerije svetog Krševana Šibenik u 2011. Godini, Centra za pomoć i njegu Grada Šibenika za 2011. Godinu, kao i izvješća trgovačkih društava TEF-a d.d. Vodovoda i odvodnje d.o.o. Šibenik za 2011. godinu „Gradske čistoće d.o.o. Šibenik za 2011. godinu Gradskog parkinga d.o.o. Šibenik za 2011. Godinu, Podi-Šibenik d.o.o. Šibenik, Zelenilo d.o.o Šibenik za 2011. Godinu, Čempresi d.o.o. Šibenik za 2011. Godinu. Gradonačelnik je podnio Izvješće o korištenju sredstava tekuće pričuve Proračuna Grada Šibenika za: ožujak 2012. godine i travanj 2012. godine
Objavljeno: 10.07.2012, 14:12h