Službene stranice Grada Šibenika
A Podcrtaj linkove  
Grad Šibenik službene stranice

šibenik.hr

Idi na naslovnicu
Otvori sitemap
Zatvori sitemap

Gradska četvrt Baldekin I

Gradska četvrt Baldekin II - Škopinac

Gradska četvrt Baldekin III

Gradska četvrt Crnica

Gradska četvrt Građa

Gradska četvrt Jadrija

Gradska četvrt Mandalina

Gradska četvrt Meterize

Gradska četvrt Plišac

Gradska četvrt Ražine

Gradska četvrt Ražine Donje

Gradska četvrt Stari Grad

Gradska četvrt Šubićevac

Gradska četvrt Varoš

Gradska četvrt Vidici

Gradska četvrt Zablaće

Mjesni odbor Boraja

Mjesni odbor Brnjica

Mjesni odbor Brodarica

Mjesni odbor Danilo

Mjesni odbor Danilo Biranj

Mjesni odbor Danilo Kraljice

Mjesni odbor Donje Polje

Mjesni odbor Dubrava kod Šibenika

Mjesni odbor Goriš

Mjesni odbor Grebaštica Donja

Mjesni odbor Grebaštica Gornja

Mjesni odbor Jadrtovac

Mjesni odbor Kaprije

Mjesni odbor Konjevrate

Mjesni odbor Krapanj

Mjesni odbor Lepenica

Mjesni odbor Lozovac

Mjesni odbor Mravnica

Mjesni odbor Perković

Mjesni odbor Podine

Mjesni odbor Raslina

Mjesni odbor Sitno Donje

Mjesni odbor Slivno

Mjesni odbor Vrpolje

Mjesni odbor Vrsno

Mjesni odbor Žaborić

Mjesni odbor Zaton

Mjesni odbor Žirje

Mjesni odbor Zlarin

SLUŽBENE STRANICE
GRADA ŠIBENIKA

Poruka pravobraniteljice za djecu povodom 15. veljače

Poruka pravobraniteljice za djecu povodom 15. veljače

 

 

U povodu Nacionalnog dana djece oboljele od malignih bolesti 15. veljače, podsjećamo da je nužno uložiti što više sredstava i energije u unapređivanje dostupnosti suvremenih postupaka liječenja djeci, osiguravanje primjerenih prostornih uvjeta u bolnicama, pružanje psihološke potpore oboljelom djetetu i obitelji, ali i podizanje kvalitete života oboljele djece.

Posjećujući djecu na odjelima dječje hematologije i onkologije u Splitu, Osijeku, Zagrebu i Rijeci tijekom prošle godine, susretali smo se s djecom koja su pravi mali heroji. Vidjeli smo često požrtvovno osoblje, liječnike i medicinske sestre koji su spremni učiniti sve što je u njihovoj moći kako bi izliječili djecu i učinili im boravak u bolnici podnošljivijim, premda ih je premalo i ne raspolažu uvijek svom potrebnom opremom. Iako podaci svjedoče o porastu oboljele djece, bolnički odjeli za njih ne povećavaju se, a medicinska oprema za dijagnostičke i terapijske postupke često se nabavlja putem donacija i humanitarnih akcija.

Nažalost, vidjeli smo da su bolnički prostori za djecu uglavnom premali i skučeni, često i derutni, neprimjereni za boravak djece. Premali broj soba na dječjoj onkologiji jedva može primiti sve pacijente, pa je u njima više ležajeva od predviđenog broja. Često su zajedno smještene djevojčice i dječaci, u prostorima u kojima nije moguće osigurati privatnost djece za presvlačenje, obavljanje osobne higijene i razgovor s liječnikom. Ponegdje su zajedno smještena djeca u različitim stadijima bolesti i djeca s različitim vrstama teškoća, tako da mali pacijenti svjedoče teškim prizorima i nerijetko gledaju jedni druge za vrijeme složenih i bolnih medicinskih postupaka. Premda se zna da je prisutnost roditelja uz dijete tijekom liječenja vrlo važna, u skučenim sobama s previše ležajeva nema mjesta za dulji boravak roditelja niti za boravak oba roditelja istovremeno.

Zato na ovaj dan razmišljajmo intenzivno o potrebama djece oboljele od malignih bolesti, o tome kako im teške trenutke možemo učiniti podnošljivijima, kako im duge sate iščekivanja i tjeskobe možemo ispuniti igrom, opuštajućim razgovorom i zabavom. Započnimo s poboljšanjima odmah, makar i sitnim koracima. Trajna briga svakako mora biti kako osigurati dostupnost liječenja svakom djetetu, što znači i dovoljno liječnika i drugog medicinskog osoblja. Ali jednako je važno osigurati djeci više prostora u bolnici, humanizirati taj prostor i prilagoditi ga boravku djece. Kad god je moguće treba voditi računa o djetetovoj privatnosti i njegovu dostojanstvu te osigurati trajnu kvalitetnu psihološku potporu i djeci i roditeljima.

Pravobraniteljica za djecu
Mila Jelavić

  Objavljeno: 15.02.2012, 00:00h