Službene stranice Grada Šibenika
A Podcrtaj linkove  
Grad Šibenik službene stranice

šibenik.hr

Idi na naslovnicu
Otvori sitemap
Zatvori sitemap
SLUŽBENE STRANICE
GRADA ŠIBENIKA

Projekt “Zavrtimo krug promjena IV”: Edukacija, volontiranje i ekološka akcija za održivu zajednicu

Projekt “Zavrtimo krug promjena IV”: Edukacija, volontiranje i ekološka akcija za održivu zajednicu

 

 

Lokalna akcijska grupa “More 249“, kao nositelj projekta, a u suradnji s partnerima – Katoličkom osnovnom školom Šibenik, Udrugom Argonauta i Gradom Šibenikom – uspješno je provela projekt “Zavrtimo krug promjena IV”, usmjeren na jačanje ekološke svijesti i smanjenje ekološkog otiska kroz niz edukativnih i praktičnih aktivnosti.

Od veljače 2025. godine održano je osam radionica za 21 učenika te jedna radionica za odrasle sudionike – odgojno-obrazovne djelatnike, članove organizacija civilnog društva i građane zainteresirane za teme održivog vrtlarenja i kompostiranja. Sve aktivnosti temeljile su se na neformalnim metodama učenja s naglaskom na praktičan rad, kreativnost i zajedničko promišljanje o održivosti. Učenici su, između ostalog, učili o recikliranju (otpad, sortiranje, koncept 7R, ekološke zagonetke, Eco Escape Room), ekološkom vrtlarenju i kompostiranju (vođena priča kroz koju su zamišljali šetnju vrtom svim osjetilima te ga vizualno prikazali), o tome kako ekosustav funkcionira (upoznali su se sa silom – Newtonovi zakoni i njihalo, izrada katapultova; s hidraulikom i pneumatikom – izrada vlastitih “eko-čudovišta“ koja pokreće zrak te s energijom – oblicima energije i izradom poligona za testiranje brzine i snage pikule i pompona) te su izrađivali kalendare sadnje i hotel za kukce. Odrasli su se upoznali s agroekološkim pristupom i tehnikama kompostiranja.

Tijekom provedbe projekta učenici koji su bili direktno uključeni u provedbu projekta, imali su priliku razvijati širok spektar vještina – od komunikacijskih i prezentacijskih sposobnosti (izražavanje na materinskom jeziku) do timskog rada, kreativnog razmišljanja i rješavanja problema. Aktivno sudjelovanje u radionicama pozitivno je utjecalo na njihovo samopouzdanje, potaknulo osjećaj osobne odgovornosti za okoliš te ojačalo motivaciju za uključivanje u zajedničke akcije. Osim toga, projekt je pridonio razvoju i drugih ključnih kompetencija važnih za cjeloživotno učenje, kao što su učiti kako učiti, građanska i socijalna osviještenost, inicijativnost i kulturno izražavanje te matematička kompetencija. Posebnu vrijednost imala je (samo)refleksija koja je omogućila da učenici, kao glavni akteri aktivnosti, verbaliziraju svoje misli i osjećaje i tako oblikuju osobni stav prema provedenim radionicama. Potrebno je istaknuti kako je tijekom provedbe projekta došlo do prijenosa znanja ne samo među učenicima, već i između svih uključenih dionika, čime je njegov doseg nadilazio neposredne sudionike te obuhvatio i ostale učenike škole, odgojno-obrazovne djelatnike, roditelje, zaposlenike jedinica lokalne samouprave i članove organizacija civilnog društva.

Jedna od najvažnijih aktivnosti bilo je uređenje školskog vrta, održano 20. svibnja u dvorištu Katoličke osnovne škole Šibenik. Zajedničkim radom učenika, djelatnika škole, roditelja i volontera posađene su mediteranske biljke, stablo lipe, kostele i murva, a prostor je oplemenjen recikliranim elementima. Time je započelo stvaranje učionice na otvorenom – prostora za učenje u prirodnom okruženju.

Projekt je uključivao i edukativno nagradni izlet na otoke Zlarin i Prvić, tijekom kojeg su djeca posjetila Hrvatski centar koralja, sudjelovala u interaktivnoj igri o obnovljivim izvorima energije te se upoznala s radom i izumima Fausta Vrančića u Memorijalnom centru. Kroz spoj igre, znanja i iskustvenog učenja u prirodi, izlet je dodatno učvrstio ekološku osviještenost sudionika.

Završna konferencija projekta održana je 2. srpnja u Katoličkoj osnovnoj školi Šibenik, kada su predstavljeni rezultati, razmijenjena iskustva i otvoren prostor za nova partnerstva i suradnje. Kao trajni rezultat projekta izrađena je i interaktivna brošura, dostupna u tiskanom i digitalnom obliku, namijenjena daljnjem korištenju u formalnom i neformalnom obrazovanju, ali i pametna klupa postavljena ispred ulaza u školu kao primjer korištenja solarne energije.

Projekt je započeo 4. veljače i traje do 31. kolovoza 2025. godine, a aktivnosti se nastavljaju i tijekom ljetnih mjeseci kroz diseminaciju rezultata i poticanjem na daljnje djelovanje. Krug promjena simbolično je zatvoren, no njegovi učinci ostaju prisutni – kroz znanje, iskustvo, zajedništvo i poticaj za nastavak rada na održivoj budućnosti.

Projekt sufinancira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. 

  Objavljeno: 04.07.2025, 14:49h