Službene stranice Grada Šibenika
A Podcrtaj linkove  
Grad Šibenik službene stranice

šibenik.hr

Idi na naslovnicu
Otvori sitemap
Zatvori sitemap

Gradska četvrt Baldekin I

Gradska četvrt Baldekin II - Škopinac

Gradska četvrt Baldekin III

Gradska četvrt Crnica

Gradska četvrt Građa

Gradska četvrt Jadrija

Gradska četvrt Mandalina

Gradska četvrt Meterize

Gradska četvrt Plišac

Gradska četvrt Ražine

Gradska četvrt Ražine Donje

Gradska četvrt Stari Grad

Gradska četvrt Šubićevac

Gradska četvrt Varoš

Gradska četvrt Vidici

Gradska četvrt Zablaće

Mjesni odbor Boraja

Mjesni odbor Brnjica

Mjesni odbor Brodarica

Mjesni odbor Danilo

Mjesni odbor Danilo Biranj

Mjesni odbor Danilo Kraljice

Mjesni odbor Donje Polje

Mjesni odbor Dubrava kod Šibenika

Mjesni odbor Goriš

Mjesni odbor Grebaštica Donja

Mjesni odbor Grebaštica Gornja

Mjesni odbor Jadrtovac

Mjesni odbor Kaprije

Mjesni odbor Konjevrate

Mjesni odbor Krapanj

Mjesni odbor Lepenica

Mjesni odbor Lozovac

Mjesni odbor Mravnica

Mjesni odbor Perković

Mjesni odbor Podine

Mjesni odbor Raslina

Mjesni odbor Sitno Donje

Mjesni odbor Slivno

Mjesni odbor Vrpolje

Mjesni odbor Vrsno

Mjesni odbor Žaborić

Mjesni odbor Zaton

Mjesni odbor Žirje

Mjesni odbor Zlarin

SLUŽBENE STRANICE
GRADA ŠIBENIKA

Svetište šibenske knjige

Svetište šibenske knjige

 

 

Večeras, 09. veljače u Gradskoj knjižnici Jurja Šižgorića održat će se predavanje pod nazivom „Svetište šibenske knjige“. Predavač je fra Nikola Mate Roščić, a organizatori su Društvo za očuvanje šibenske baštine Juraj Dalmatinac i Samostan sv Frane. Početak je u 19 sati.

Društvo za očuvanje šibenske baštine Juraj Dalmatinac osnovao je kako bi se kako sam naziv kaže očuvalo šibensku baštinu. Naime, društvo će pokušati primijeniti već postojeći model koji funkcionira u Dubrovniku, gdje već desetljećima postoji Društvo koje upravlja dubrovačkim fortifikacijama. Svaka kuna zarađena na zidinama reinvestira se u očuvanje spomeničke i ostale kulturne baštine. Na ovaj način se ostvaruje golema indirektna korist za Grad kroz zapošljavanje građevinara, konzervatora ...

Potaknuti ovim primjerom i osnovano je i Društvo za očuvanje šibenske baštine, društvo u kojem će svako sudjelovanje biti isključivo volontersko, i koje će po dubrovačkom modelu dati novi sjaj Šibeniku.

Ciljevi i aktivnosti Društva su  upravljanje kulturno-povijesnim spomenicima koji će mu biti povjereni na korištenje.  Upoznavanje građana s kulturno-povijesnim spomenicima šibenskog područja, te isticanje njihove kulturne vrijednosti i značenja za Grad. Tu su i održavanje, zaštita, popravci, konzervacija, restauracija i restitucija spomenika i drugih povijesnih vrijednosti. Pronalaženje, prikupljanje, pohrana i otkup predmeta od povijesnog i etnografskog značenja te kulturno-povijesne baštine. Suradnja sa znanstvenim, stručnim, umjetničkim, kulturnim i prosvjetnim institucijama i udrugama kao i sa tijelima lokalne samouprave. Među ciljevima su i održavanje predavanja radi upoznavanja šire javnosti o šibenskim spomenicima i starinama, kao i organiziranje kulturnih i drugih priredbi i manifestacija.

U nizu predavanja koje je Društvo organiziralo u knjižnici danas je na rasporedu Svetište šibenske knjige. Jer upravo je samostan sv Frane prepoznatljiv po bogatoj knjižnici  koja spada među najvrjednije u Hrvatskoj. U knjižnici su čuvaju brojni kodeksi, inkunabule i pergamenti. Posebno valja istaknuti  Šibensku molitvu koja pripada najstarijim latiničkim zapisima na našem prostoru, a ubraja se u laude - pohvale Gospi, koja datira iz XIV. stoljeća. 

Od osnutka samostana fratri ovog samostana su poučavali govoru, pismu, računu i vjerskim istinama svoje sugrađane. Osnovali su prvu javnu pučku školu 29. siječnja 1798., prvu javnu gimnaziju u Dalmaciji 1806. te šegrtsku školu 1912. godine.

  Objavljeno: 09.02.2012, 00:00h