Mladi postaju pokretači promjena u europskim regijama.
Grad Alba Iulia, kao vodeći partner, 12. svibnja 2025. godine organizirao je službeno predstavljanje projekta ForYouth. Projekt nosi naziv „Pronalaženje novih načina za uključivanje, povezivanje i osnaživanje mladih“, a financira se kroz program Interreg Europe 2025.–2029., u okviru Cilja politike 6 – Bolje upravljanje, s naglaskom na Specifični cilj – Upravljanje politikama.
Projekt ForYouth ima za cilj podržati europske regije u osmišljavanju i unapređenju javnih politika koje potiču aktivno sudjelovanje mladih u građanskom i demokratskom životu. Kroz zajedničko učenje i razmjenu dobrih praksi između javnih tijela i organizacija civilnog društva, projekt nastoji smanjiti udaljenost između mladih i institucija koje donose odluke. Time se mlade motivira da se aktivno uključe u razvoj svojih zajednica i doprinesu općem društvenom napretku.
Na virtualnom događanju povodom pokretanja projekta, uz predstavnike Grada Alba Iulie, sudjelovali su i predstavnici sedam partnerskih organizacija:
- Grad Šibenik – HRVATSKA
- Međuopćinska zajednica Beira Baixa – PORTUGAL
- Općina Storfors – ŠVEDSKA
- Općina Murcia – ŠPANJOLSKA
- Ekonomsko sveučilište u Bratislavi – SLOVAČKA
- Grad Magdeburg – NJEMAČKA
- Općina Sireți – MOLDAVIJA
Tijekom početnog sastanka predstavljeni su glavni ciljevi inicijative za četverogodišnje razdoblje provedbe, kao i projektni partneri. Razgovaralo se i o financijskim aspektima, komunikacijskim strategijama te načinu promidžbe i diseminacije projektnih aktivnosti.
U skladu sa Strategijom EU-a za mlade (2019.–2027.), projekt ističe važnost uključivanja mladih u sve politike koje utječu na njihove živote. Kroz ForYouth, razvijat će se konkretni alati i modeli koji odgovaraju potrebama i interesima mladih, s ciljem osnaživanja njihova glasa u procesima odlučivanja. Projekt također promiče suradnju različitih sektora i učinkovitije korištenje dostupnih resursa.
Inovativnost projekta ogleda se u njegovoj tematici, ali i u raznolikosti partnerstva. Projekt se bavi izazovima usklađivanja urbanih strategija s interesima mladih – područjem koje je često bilo zapostavljeno u brojnim regijama. Partnerstvo okuplja regije s izrazito različitim demografskim obilježjima: od onih koje se suočavaju s niskim natalitetom i starenjem stanovništva, do onih koje bilježe visoki udio mladih u ukupnoj populaciji.
Glavni cilj projekta je unaprijediti politike koje omogućuju aktivno sudjelovanje mladih u procesima odlučivanja i životu zajednice, stvarajući poticajno okruženje u kojem se mladi osjećaju osnaženo i motivirano za doprinos društvenom razvoju.
Specifični ciljevi uključuju:
Uklanjanje prepreka i administrativnih barijera koje otežavaju mladima da se osjećaju vrijednima i potaknutima na ostanak u svojim rodnim krajevima te aktivno sudjelovanje u zajednici;
Aktivno uključivanje relevantnih dionika;
Prijenos znanja i iskustava iz razvijenijih regija prema onima s manjim kapacitetima za podršku mladima;
Razvoj konkretnih alata i mehanizama temeljenih na prikupljenim iskustvima;
Promicanje socijalne uključenosti mladih, uključujući mlade emigrante i pripadnike dijaspore.
Sve aktivnosti provodit će se u okviru teritorijalne suradnje među partnerskim regijama i kroz sustavnu razmjenu dobrih praksi koje se odnose na uključivanje mladih.
Više informacija o projektu ForYouth dostupno je na službenoj mrežnoj stranici:
https://www.interregeurope.eu/foryouth
Financijski okvir projekta:
- Ukupna vrijednost projekta: 1.617.350,00 EUR
- Ukupni iznos bespovratnih sredstava: 1.293.880,00 EUR
- Proračun Grada Šibenika: 172.200,00 EUR
- Razdoblje provedbe: 1. svibnja 2025. – 31. srpnja 2029.